2EMGUVK-5.08 PLUG-IN TERMINAL BLOCK Wholesale
2EMGUVK-5.08 PLUG-IN TERMINAL BLOCK
2EMGUVK-5.08
PLUG-IN TERMINAL BLOCK
Product parameters
 认证  APPROVAL
 材质及电镀  MATERIAL
 间距 5.08MM  Pitch 5.08MM
 极数 2P-24P  Poles 2P-24P
螺丝 M2.5、钢、镀锌 Screws M2.5、Steel、Zinc Plated
触点材料 黄铜、镀锡 Wire guard Brass、Tin Plated
方扣 黄铜、镀镍 Contact Brass、Ni Plated
 电气性能    ELECTRICAL
 额定电压  300V  Rated voltage  300V
 额定电流 10A  Rated current 10A
 机械性能    MECHANICAL
 温度范围  -40℃~+105℃  Temp.Range  -40℃~+105℃
 瞬时温度  +250℃5秒  MAX soldering  +250℃ for 5 sec.
扭矩 0.4Nm(3.5b.in) Torque 0.4Nm(3.5b.in)
剥线长度 7mm Strip length 7mm