2EMGSK-10.16 PLUG-IN TERMINAL BLOCK Wholesale
2EMGSK-10.16 PLUG-IN TERMINAL BLOCK
2EMGSK-10.16
PLUG-IN TERMINAL BLOCK
 材质及电镀  MATERIAL
 间距 10.16MM  Pitch 10.16MM
 极数 2P-12P  Poles 2P-12P
 螺丝 M3、钢、镀锌  Screws M3、Steel、Zinc Plated
 方扣 黄铜、镀镍  Wire cage Brass、Ni Plated
触点材料 黄铜、镀金 Wire guard Brass、Gold Plated
弹片 不锈钢 Clips Stainless stee
 电气性能    ELECTRICAL
 额定电压  600V  Rated voltage 600V
 额定电流 65A  Rated current  65A
 使用线径 20-6AWG  Wire range 20-6AWG
 机械性能    MECHANICAL
 温度范围  -40℃~+105℃  Temp.Range  -40℃~+105℃
 瞬时温度  +250℃5秒  MAX soldering  +250℃ for 5 sec.
扭矩 1.2Nm(10.5b.in) Torque 1.2Nm(10.5b.in)